• 1 z 2
 

Rataj Aqua pura

 

Odstraňuje zabarvení a zákaly vody, eliminuje dusíkaté a nežádoucí organické látky. Pro křišťalově čistou vodu bez řas. Pracuje na stejném principu jako Purigen.

od 459 Kč
od 379,34 Kč bez DPH
Značka Rataj
Kategorie Filtrační náplně a média
Zvolte variantu
Rataj Aqua pura Balení: 250 ml Vyprodáno 459 Kč
379,34 Kč bez DPH
Rataj Aqua pura Balení: 500 ml Skladem (2 ks) 829 Kč
685,12 Kč bez DPH
   
 

Charakteristika

Vysoce porezní organický polymer se schopností odstraňovat z vody toxicky působící látky.

Polymer poutá na svém povrchu chemickými vazbami toxické látky, které mají iontovou povahu (elektrický náboj). Jsou to hlavně iontové organické látky, které způsobují zabarvení vody a bujení řas. Dále sloučeniny dusíku - nitrity NO2- a nitráty NO3-, které škodí rybám. Voda je po jeho aplikací perfektní pro ryby i rostliny, navíc je extrémně průzračná a bez řas.

  • Voda bude po použití Aqua pura křišťalově čistá a bez řas
  • Odstraňuje zákaly, zabarvení vody způsobené kořeny
  • Prodlužuje intervaly čištění akvária

Aqua pura se hodí zejména v těchto případech:

  • Krátce po založení akvária, kdy je činnost bakterií nedostatečně rozvinuta. Bakterie tak nestačí rozkládat organický odpad v akváriu, dochází ke vzniku řas, voda není průzračná.
  • Při chovu velkých a dravých ryb a ryb s extrémními nároky na čistotu vody. V těchto případech dochází k tomu, že ryby, které mají extrémní nároky na výživu, zatěžují vodu odpadními látkami. Tyto látky se při dobré činnosti bakterií sice rozkládají až na poměrně neškodné dusičnany NO3. Dusičnany za normálních podmínek rychle spotřebují rostliny. Ve výše zmíněných případech, ale rostliny většinou chybí nebo je jich málo a tak se dusičnany začnou hromadit. Vyšší koncentrace nad 50 mg/l vody začnou zatěžovat vylučovací schopnosti ryb, takže se stávají agresivní a náchylné k onemocnění. Navíc je málo známé to, že vyšší koncentrace NO3 začnou blokovat nitrifikaci a ve vodě se začnou hromadit nitrity NO2. To je důvod, proč se tak špatně zabíhají nádrže, kde je hodně ryb a málo rostlin.
  • Ve všech akvárií, u kterých nedochází k pravidelnému odkalování a výměně vody min. 25% každých 14 dnů.
  • Při zákalu vody v akváriu.
  • Při výskytu řasy v akváriu.

Použití a regenerace média

  • Aplikujeme 250 – 1000 ml na 1000 l vody podle množství ryb a rostlin.
  • Aqua pura umístíme do silonového sáčku, který musí být tak hustý, aby nedošlo k propadu granulek. Současně je nutné , aby materiál zajistil dostatečné proudění vody. Z tohoto pohledu je proto nevhodná dámská punčocha. Sáček je možné pouze vložit do nádrže, navázat na vnitřní filtr nebo umístit do konečného stádia filtrace, aby nedošlo k jeho rychlému zanášení nečistotami.
  • Na začátku aplikace si změříme obsah organických odpadních látek testem ANTIALGAE a obsah dusičnanů. Koncentrace obou látek začne při správné aplikaci přípravku AQUA PURA rychle klesat. Hodnoty pravidelně monitorujeme a jakmile se začnou opět zvedat, je to známkou nasycení polymeru a je nutno přistoupit k regeneraci směsí SAVO a vody 1:1 po dobu max. 3 hodiny. Delší čas regenerace by mohl poškodit médium! Po regeneraci náplň AQUA PURA dobře propláchneme v tekoucí vodě a znovu použijeme. Doba životnosti média je zcela individuální a závisí na použitém množství média, zarybnění akvária, množství rostlin atd.
  • Doporučujeme: Ideální je použití současně s médiem CARBON+ PROFESIONALL, čímž dosáhneme odstranění celého spektra toxických látek v akváriu.

Otázky a odpovědi

  1. Jak poznám, že AQUA PURU (AP) je nutno regenerovat?
    Médium změní barvu ze světle žluté na hnědou. Doporučujeme také pravidelně testovat obsah organických látek testem ANTIALGAE a obsah dusičnanů např. JBL testem. Tyto látky se používáním AQUA PURY radikálně snižují. Opětovný nárust těchto látek značí nasycení média a je nutné přistoupit k regeneraci.
  2. Jaký je rozdíl mezi fungováním AQUA PURY a aktivního uhlí?
    AP na sebe poutá látky, které mají intovou povahu to znamená, že vykazují elektrický náboj. Aktivní uhlí naopak adsorbuje látky, které jsou chemicky elektroneutrální. Je proto ideální obě média používat současně a odstranit tak z vody celé spektrum škodlivých látek.
  3. Jaký je rozdíl mezi AP a klasickým intoměničem?
    Iontoměniče z vody přednostně odstrańují anionty obsažené v akvarijní vodě, hlavně dusičnany. AP podobně jako Purigen má speciálně upravený a aktivovaný povrch tak, aby s max. intenzitou odebíraly z vody hlavně organické látky a jen okrajově anionty jako jsou dusičnany. Proto se AP a purigen regenerují v SAVU a ne v roztoku NaCl jako iontoměniče.
    AP tedy z vody odstrańuje hlavně organické látky iontové povahy, v omezeném rozsahu NO2- a NO3 -. Nemění pH vody ani její tvrdost.
  4. Pro jaké akvária je AP ideální?
    Především pro všechny čerstvě založené nádrže, kdy radikálně zrychluje záběh nádrže a předchází vzniku řas. Dále pro všechny nádrže, kde máme z jakéholiv důvodu málo nebo žádné rostliny - afričtí tlamovci a jiné dravé cichlidy, které ničí rostliny. A také u akvárií, u kterých nejsme schopni nebo ochotni pravidelně vyměňovat vodu a odkalovat dno.
  5. Pro jaká akvária AP nedoporučujeme?
    Hustě zarostlá rostlinná akvária s výkonným LED osvětlením a přídavkem CO2, kde je dusík často limitním faktorem růstu rostlin. Pro tyto nádrže doporučujeme spíše používání kvalitního aktivního uhlí.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: